+420 604 441 816 vaclav@talhofer.cz

Jak by měl vypadat finanční rozpočet rodiny a proč to řešit?

Finance mají v životě člověka velice důležitou roli. Ale jak k nim přistupovat, když přijde pravidelný měsíční obnos na účet? To je tématem dnešního článku.

Každý rozpočet by se dal jednoduše rozdělit na dvě základní částí. První jsou takzvané mandatorní výdaje. Druhou částí jsou všechny ostatní platby. Mandatorní výdaje jsou platby, které musíte odeslat, typicky nájem nebo splátka vlastního bydlení, základní potraviny a doprava do práce. Ostatní platby jsou už navíc a stanovují životní standard každého z nás. Velkou otázkou je, jestli se chcete vy přizpůsobovat svým financím, nebo chcete, aby se vaše finance vždy přizpůsobili vaší životní situaci.

Mnohdy se stává, že po úhradě všeho, zůstane na účtu peněz tak akorát, že čekáte na výplatu, aby tento koloběh mohl znovu začít. Dá se to srovnat klidně s takzvaným krysím závodem (viz. video níže pod článkem, kdy jste rádi, že to člověk zvládá a že ho neodvezli někam do blázince. Jak z toho ale ven?

Cesta určitě existuje a není složitá. Jen to chce dodržovat základní principy práce s rodinným rozpočtem. Ten by měl být ideálně rozdělen dle obrázku níže. Jedná se totiž o rozložení příjmu na jednotlivé sektory tak, aby vše bylo pokryto a přitom jste věděli, že pokud nastane nějaká mimořádná situace, jako na příklad pračka se rozhodne sušit nebo lednička dostane horečku, budete mít dostatek financí na to, si pořídit novou.

Je totiž jedno, kolik vyděláváte, důležité je, kolik jste schopni si měsíčně odložit a neutratit. Z toho potom můžete generovat další finance, které jsou schopny vám opět něco vracet. Je to jako se zahradničením. Na jaře zasadíte semínko, na podzim sklidíte úrodu.

Jak by měl tedy vypadat můj rozpočet?

Co si pod tím představit

  • Spotřeba Kompletní výdaje na chod domácnosti a vás. Jedná se především o jídlo, oblečení, ale také sem patří koníčky, zábava, sport, kultura a kompletně všechny úvěry, které nejsou na zajištění vlastního bydlení.
  • Bydlení Zahrnuje kompletní náklady spojené s bydlením a to jak nájemním, tak vlastním. Takže nájem nebo hypotéka a energie, poplatky za odpadky a pojištění majetku (nemovitost, domácnost, odpovědnost).
  • Zajištění Jedná se o všechny platby na pojištění, ať již životní nebo neživotní, jako na příklad povinné ručení, havarijní pojištění, pojištění odpovědnosti vůdči zaměstnavateli a podobně.
  • Tvorba rezerv Finance na neočekávané výdaje (elektronika), případně ztrátu zaměstnání, nějaký výpadek zdraví. Jednoduše základní finanční polštář, kde najdete oporu, když je potřeba. Důležité je, aby tato částka byla k dispozici během pár dní na vašem běžném účtu.
  • Střednědobé cíle Do této kategorie můžete zařadit cokoliv, co si přejete pořídit a nezbývá vám na to z měsíčního příjmu a je třeba si odkládat. Jako hlavní kameny beru budování majetku, případně i auto, spoření pro děti na studia nebo podporu do startu jejich samostatného života.
  • Renta Celý život si nastavujete nějakou laťku a takzvaný životní standard. Prostě to, jak žijete. Cílem je, aby i v pokročilém věku, kdy máte velké životní zkušenosti, jste byli schopni si tuto laťku udržet.

Praktické využití

Teoreticky máme rozdělení zvládnuté, ale jak to převést do praxe?

Vše vždy začíná správně udělanou bilancí rodinného rozpočtu a důslednou prací s ním v průběhu ne týdne, ale klidně i let. Jen díky tomu, že máte detailní přehled o svých financích, je schopen finanční plánovač učinit správné nastavení finančního plánu právě pro vás. Odhad sice máme každý, ale čísla jsou vždy přesnější a vždy lze najít tu správnou cestu pro každého.

Jako první krok je určitě začít a pak další krok je nepřestat. Start je vždy nejtěžší, ale vydržet je ještě náročnější. Dnes existuje plno aplikací na mobilní telefon, co vám s tím pomohou. Většinou máme mobilní telefon u sebe a když už něco nakupujeme, tak je otázkou chvilky ten nákup zapsat do správné kolonky v aplikaci. Je nutné zapisovat opravdu každý nákup, i když koupíme lízátko svému dítěti. I tyto drobné položky v rámci měsíce udělají své.

Níže jsou dva odkazy na aplikace pro telefony se systémem Android i iOS. Pokud nejste zastánci aplikace, tak je pro vás připravena i excelovská tabulka s návodem uvnitř, jak ji používat. Do všech možností si můžete zadat pravidelné neměnné platby (nájem, energie) a dále s tím pracovat a zapisovat jednotlivé položky útraty.

Do mobilních aplikací navíc doporučuji rovnou na začátku zadat výchozí hodnoty na vašich účtech a hotovost. Aplikace jsou totiž rovnou schopny ukázat okamžitý zůstatek financí, které máte k dispozici, takže se nemusíte dívat do internetového bankovnictví, případně čekat na zaúčtování platby kartou vaší bankou. Zároveň právě aplikace jsou schopny vám udělat přesný report vašich útrat a pomoci tím s adekvátním nastavením finančního plánu.

Video

Shlédnout můžete vysvětlení krysího závodu přímo od Roberta Kyosakiho zde.