+420 604 441 816 vaclav@talhofer.cz

Komentář k investicím

Pěkné dopoledne všem čtenářům,

od ledna jsem se připravoval na shrnutí vývoje investic a stále se dělo tolik věcí, že jsem se dostal ke zhodnocení až nyní. Omlouvám se za tak velké zpoždění a doufám, že pochopíte, že to prostě dřív nebylo možné.

Pohled na loňský rok

Minulý rok byl investorům velice nakloněn, vše fungovalo až moc dobře a všechny typy trhů připisovaly zisky. Hlavním tahounem byl technologický sektor a zdravotnictví. Zbytek trhu se pomalu dostával na stav před covidem. Důležité bylo stále držet strategickou alokaci, kterou máte, a nedělat unáhlené změny. Tou změnou myslím přesun financí na fondy, které rostou.

Vývoj od začátku roku 2020 můžete vidět na přiloženém grafu níže.

Vývoj fondů od roku 2020

Zas tolik kouzel ale potřeba nebylo, prostě se jen vyčerpaly všechny pozitivní zprávy, které loni tlačily akcie vzhůru (v čele s pocovidovou hospodářskou expanzí a uvolněnými měnovými politikami centrálních bank). A investoři se začali obávat následků odpojení od umělé výživy v podobě přílivu eur a zejména dolarů z tiskáren centrálních bank. Mnoho měsíců vysoká inflace si totiž žádá své a bez zpřísnění měnové politiky, kterého jsme byli ze strany ČNB svědky u nás, to zkrátka nepůjde.

K tomu se na konci února přidala ukrajinská krize, která osekala optimismus vládnoucí akciovými trhy v posledním roce. Nicméně si musíme přiznat, že z pohledu globálních finančních trhů se jedná o lokální záležitosti, které mají, a do budoucna budou mít, pouze omezený vliv na celkový stav.

Větší přesah do cen aktiv můžeme čekat u energetického sektoru, kde lze očekávat nárůst cen ropy či plynu, což pomůže tradičním těžařům na úkor ruských exportérů. Sankce také silně zasáhnou ruský bankovní sektor, který bývá oblíbeným cílem ekonomických sankcí. Větší korekce lze také čekat u firem, které se na ruský trh soustředí.

Samozřejmě, okamžitý efekt vypadá dramaticky (viz několikaprocentní poklesy cen akcií), ale jde o zcela přirozený proces, kdy se mnoho investorů rizikových investic „zbrkle“ či „pod emocionálním tlakem“ zbaví a na čas utečou do bezpečných aktiv (tzv. roztřesené ruce). Po uklidnění situace se kapitálové trhy s novým „řádem“ smíří a nižší ceny některých aktiv přitáhnou investory zpět.

Korekce jsou z historického hlediska dobrou příležitostí k nákupům. Od roku 1950 se odehrálo 33 tržních korekcí o 10 a více procent. Mediánový pokles dosáhl -18 % a trval v průměru 5 měsíců. Investor, který by během těchto korekcí nakoupil index S&P 500 po 10% propadu bez ohledu na to, jestli to bylo dno, by si za následujících 12 měsíců přišel na výnos ve výši 15 % (medián; kladný výnos se 76% pravděpodobností).

S dnem na akciových trzích se obvykle pojí ještě jedna statisticky významná skutečnost, a to taková, že je na dně akciového trhu míra zainvestovanosti velmi nízko, když většina „horkých peněz“ předtím kapitulovala.

Doporučení

Pokud se podíváte na graf níže, který ukazuje posledních 10 let akciového indexu S&P 500 a několik proběhlých krizí, zjistíte, že při správné investiční strategii a držení této strategie dosáhnete zhodnocení, které je schopno porazit inflaci a přinést také očekávaný zisk na vaši stranu. Aktuální doporučení je proto neprodávat, ale naopak přikoupit a držet strategickou alokaci aktiv.

Vývoj S&P 500 za posledních 10 let

Závěrem

Nedělejte, prosím, žádná zbrklá rozhodnutí – ta se snad nikdy nevyplatí. Pokud potřebujete něco zkonzultovat, napište nebo zavolejte a probereme to společně. Každá situace se dá vždy řešit.