Příspěvek od zaměstnavatele na „životko“, nebo „penzijko“? Co je lepší
Pokud vám zaměstnavatel nabídne příspěvek na penzijní spoření nebo na životní pojištění, můžete slavit. Se správně nastavenou smlouvou to jsou velmi atraktivní benefity. Ale co je výhodnější? A kdy z takového benefitu může stát peklo?
Penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření dává s příspěvkem zaměstnavatele určitě smysl. Zároveň je u něj minimální pravděpodobnost, že vám ho někdo špatně nastaví. V rámci firemních benefitů patří k těm nejoblíbenějším a v Česku jej využívá 1,4 milionu zaměstnanců. A to je dobře. Spořit na důchod se vyplatí, o štědré podpoře státu a zaměstnavatelů nemluvě.
Příspěvek na penzijní spoření má rostoucí trend
„Za poslední tři roky vidíme rostoucí trend v počtu zaměstnavatelů, kteří tento benefit využívají. K nárůstu dopomohla také nová zákonná úprava zvyšující limit daňových odpočtů pro firmy na 50 tisíc ročně za každého zaměstnance,“ komentuje Jan Ležák, manažer pro externí prodej České spořitelny penzijní společnosti.
Podle Richarda Siudy, ředitele prodeje penzijní společnosti Conseq, je příspěvek zaměstnavatele evidovaný na třetině smluv jejich zákazníků.
„Průměrná výše příspěvků na smlouvy našich klientů v rámci penzijního připojištění je 747 korun a na smlouvy doplňkového penzijního spoření 1012 korun měsíčně,“ dodává Siuda.
Příspěvek na životní pojištění má klesající trend
Na druhou stranu klesá počet smluv životního pojištění s příspěvkem zaměstnavatele, nyní jich existuje okolo 300 tisíc. Tento trend je mimo jiné výsledkem zpřísnění pravidel daňového zvýhodnění u životního pojištění, ale také lepší finanční gramotnosti lidí. Ubývá těch, kteří slepě věří zprostředkovatelům tvrdícím, že po 30 letech smlouvy životního pojištění vydělají více než v doplňkovém penzijním spoření.
„Životní pojištění jako zaměstnanecký benefit se vyplatí pouze v situaci, kdy jde většina firemních peněz na krytí rizik, ne do tzv. investiční složky. Jestli chcete spořit na důchod, sáhněte po doplňkovém penzijním spoření,“ radí vedoucí péče o firemní zákazníky společnosti Partners Lukáš Škopek.
Pro zaměstnance není ani výhodné, když si firma domluví exkluzivní spolupráci s konkrétní pojišťovnou, protože si pak musí sjednat novou životní pojistku.
„Firmy by se měly rozhodnout, zdali je pro ně klíčový nějaký bonus od pojišťovny za exkluzivitu, nebo jestli hledají opravdový benefit pro zaměstnance,“ doplňuje Škopek.
Pokud časem o příspěvek přijdete, automaticky na vás přejde platební povinnost za zaměstnavatele. Řešením může být ukončení smlouvy, ale za cenu vysoké sankce za předčasné odstoupení od smlouvy a povinnosti dodanit čerpané příspěvky zaměstnavatele.
Čísla místo slibů
Nevíte, kterou variantu vybrat? Nehledejte v tom vědu.
„Hlavní je vědět, jestli chcete příspěvek využít spíš na důchodové spoření, nebo jestli preferujete pojistit se pro případ úmrtí. Podle toho pak postupujte – spořte v penzijku, nebo se pojistěte v životním pojištění. Ne obráceně, jinak byste mohli pořádně prodělat,“ upozorňuje Škopek.
Jeho slova potvrzují i propočty.
Příklad:
- Zaměstnanec: 35 let, smlouva sjednána do 60 let věku
- Příspěvek zaměstnavatele: 800 korun měsíčně.
- Vlastní platba: 500 korun/měsíc.
- Předpokládané zhodnocení: 5 % p.a.
Zhodnocení vkladů v Kč
Celkem na smlouvu zaplaceno | Životní pojištění | Doplňkové penzijní spoření |
390 000 | 610 589 | 840 867 |
Zdroj: Partners propočet
Z propočtů vyplývá, že doplňkové penzijní spoření je oproti spoření v rámci životní pojistky výhodnější. Spoření v životním pojištění je dokonce tak nevýhodné, že finanční poradci mají od ČNB zakázané slovo „spoření“ ve spojitosti s životní pojistkou používat.
Fakta o „penzijku“
Třetí důchodový (dobrovolný) pilíř se skládá z penzijního připojištění (PP) a doplňkového penzijního spoření (DPS).
Výhody
- možnost čerpat státní příspěvky – max. 230 korun měsíčně;
- snížení základu daně až o 24 tisíc;
- příspěvky od zaměstnavatele do výše 4 166 korun/měsíc.
Penzijní připojištění
- Dalo se sjednat do roku 2013. Teď je možné ve smlouvách pokračovat nebo smlouvy převést na DPS.
- Smlouvy povinně obsahovaly garanci, že se nikdy nesmí dostat do minusu. Klienti si ovšem nemohli určit investiční strategii.
- Převod PP do DPS je vhodný pro zkušenější investory a pro investory, kteří mají 15 a více let do důchodu.
Doplňkové penzijní spoření
- Nástupce penzijního připojištění.
- Garanci nabízí pouze některé penzijní společnosti u vybraných fondů.
- Klienti si mohou v rámci své penzijní společnosti přímo určit, jak má fond s prostředky pracovat.
- Přechod z DPS na PP není možný.
Fakta o životním pojištění
Životní pojištění má primárně pomoci překlenout finanční zátěž, kterou způsobí nepříznivá životní situace.
- Vyplatí se na pojištění různých rizik – smrt, invalidita, závažná onemocnění, dávka v pracovní neschopnosti atd.
- Při určitém nastavení smlouvy si lze snížit daňový základ o dalších 24 tisíc a čerpat i příspěvky zaměstnavatele.
- Daňové zvýhodnění se týká pouze plateb na pojištění pro případ smrti (žádná jiná připojištění nejdou daňově uznatelná) a plateb na tzv. investiční složku.
- Životní pojištění se nevyplatí mít jen za účelem spoření (investice). Ani kdyby celou smlouvu platil pouze zaměstnavatel v rámci benefitů.
Zdroj: iDNES.cz