+420 604 441 816 vaclav@talhofer.cz

Kupuji

Koupě vysněného bytu nebo domu vždy začíná dlouhým hledáním vhodné nemovitosti. Pokud jste již našli, tak nás čekají následující kroky.

Vždy svým klientům radím, aby si jako první nechali poslat na email rezervační smlouvu. Tu kontroluji, aby tam bylo vše v pořádku a klient nebyl ošizen, respektivě nedopadl tak, že nebude mít ani nemovitost a ani peníze za rezervaci. Zároveň s tímto krokem se zkontrolují bankovní a nebankovní registry. Pokud je vše v pořádku, podepisuje se rezervační smlouva a skládá se blokační záloha. Od této doby realitní makléř nesmí nabízet byt dalším zájemcům a nastává další práce pro mě. Proto vždy chci, aby realitní makléř o mě věděl a mě byl předán kontakt na něj. Já se starám o hladký průběh vyřízení hypotéky a Vy máte alespoň prostor na svoji práci a koníčky a nemusíte nikam “běhat”.

Toto je ideální případ, kdy byt je úplně čistý z pohledu zástavy a věcných břemen. Při koupi můžete narazit ale také na to, že na nemovitosti vázne zástava od banky nebo nebankovní instituce, případně věcné břemeno.

 

Prodávající má na nemovitosti zástavu od banky

Těchto případů je vcelku hodně a je úplně normální, že jeden člověk vyplácí při koupi hypotéku toho druhého. Funguje to tak, že se požádá banka prodávajícího o vyčíslení dluhu k určitému datu a vše, jak dluh, tak zbývající část z kupní ceny uhradí banka kupujícího.

 

Prodávající má na nemovitosti zástavu od nebankovní instituce

Předchozí typ zástavy je hodně rozšířen, takže financování je vcelku jednoduché, změna ovšem nastává, kdy místo banky má na nemovitosti zástavu nebankovní instituce. Některé banky na finančním trhu bohužel neumí takovouto zástavu vyplatit a tudíž klient je pro ně nefinancovatelný. Jedinou možností pro tento případ je vyplatit nebankovní instituci bokem a až poté čerpat hypotéku. Naštěstí tu jsou stále banky, které berou v potaz, že prodávající se dostal do tíživé životní situace a řešil ji takovýmto způsobem a jsou za určitých podmínek nebankovní instituci vyplatit. Je to vše hlavně o jednání se schvalovateli konkrétního úvěrového případu a to je moje práce.

 

Na nemovitosti je věcné břemeno

Věcných břemen je vcelku hodně a záleží vždy na typu, jestli banka, ve které chceme žádat o hypotéku s ním bude souhlasit. Dá se říci, že banky automaticky akceptují věcná břemena typu rozvodů energií, ale stopku vystaví za věcné břemeno dožití. V takovémto případě nezbývá nic jiného, než se domluvit s prodávajícím o zrušení takového věcného břemene, aby byla nemovitost akceptovatelnou pro banku.